Musikrådet
Musik

Musikrådet i Kulturregion Midt- og Vestsjælland i 2011 – 2014.

3 repræsentanter for musikskolerne

Berit Paludan
Sct. Pedersgade 18
4200  Slagelse
bepal@slagelse.dk
58 57 55 81 / 30 52 73 37

Ringsted Musik- og Kulturskole
Børge Blume Jensen
Sct. Hans Gade 34
4100 Ringsted
bbl@ringsted.dk
57 62 70 70

Formand
Tom Henriques
Helligkorsvej 5, 2. sal
4000 Roskilde
tomh@roskilde.dk
46 31 41 42

2 repræsentanter for de professionelle udøvende musikere

Henrik Winckelmann,
Nyvej 10,
4174 Jystrup
henrik.winckelmann@forum.dk
henrik@dmfroskilde.dk
57 52 92 20 / 24 82 04 09

Anders Hvidberg-Hansen
Byvolden 36,
4000 Roskilde
anders@oroliquido.dk
24 63 84 54 / 46 35 46 76

1 repræsentanter fra Bandakademiet

Marianne Fruergaard
Leder af Bandakademiet
Køgevej 80
4000 Roskilde
mariannef@roskilde.dk
46 31 40 40 / 30 84 12 32

1 repræsentant fra arrangører inden for den professionelle klassiske musik (støttet af Kunststyrelsen)

Bjørn Monberg
Mejeriet
Centervejen 4A
4550 Asnæs
bmo@odsherred.dk
59 66 62 31

1 repræsentant fra arrangører inden for den professionelle rytmiske musik (støttet af Kunststyrelsen)

Næstformand
Lars Sloth
Helligkorsvej 2
4000 Roskilde
lars@gimle.dk
46 37 19 82

1 repræsentant fra ORA (Organisationen af Rytmiske Amatørmusikere)

David Karlsson
Rabalderstræde 1
4000 Roskilde
david@raastof-roskilde.dk
20 65 67 92

Tilknyttet Kulturchef

Thure Dan Petersen
Lejre Kommune
thpe@lejre.dk
46 46 48 30